Belediye Başkanı

20 Haz 2024 - Perşembe

AV. ABDURRAHMAN TUTDERE

ADIYAMAN BELEDİYE BAŞKANI

ABDURRAHMAN TUTDERE

Doğum Tarihi: 19 Ocak 1976

Doğum Yeri: Adıyaman, Türkiye

Eğitim

Abdurrahman Tutdere, 1976 yılında Adıyaman’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adıyaman'da tamamladıktan sonra, yükseköğrenim için Atatürk Üniversitesi Erzincan Hukuk Fakültesi'ne girdi. Hukuk eğitimini başarıyla tamamlayarak avukatlık mesleğine adım attı.

Mesleki Kariyer

Abdurrahman Tutdere, hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra 2001 yılından itibaren Adıyaman Barosu'na kayıtlı serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda uzman arabulucu olan Tutdere, avukatlık kariyeri boyunca, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve platformlarında aktif görev aldı. Adıyaman Barosu'nda Baro Başkan Yardımcılığı ve Türkiye Barolar Birliği'nde Çocuk Hakları Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Siyasi Kariyer

Abdurrahman Tutdere'nin siyasi kariyeri, 1998 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Gençlik Kolları'nda başladı. CHP İl Örgütünün ana kademelerinde çeşitli görevlerde bulundu.27. ve 28. Dönemde Adıyaman Milletvekili olarak seçildi. Bu süreçte Anayasa Komisyonu üyeliği, TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu.Milletvekilliği görev süresi boyunca TBMM Başkanlığına sunduğu çok sayıda kanun teklifi, yazılı soru ve araştırma önergeleri ve meclis kürsüsünden yaptığı yüzlerce konuşma ile Adıyaman’ın irili ufaklı birçok sorunun çözümüne katkı sunmak için çalıştı.  

28. Dönem Adıyaman Milletvekili olarak görev yapmaktayken 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçiminde Adıyaman Belediye Başkanı adayı olan Av. Abdurrahman Tutdere halkın büyük teveccühü ile Adıyaman Belediye Başkanlığı görevine seçildi.

Vizyon ve Hedefler

Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ı bölgesinde örnek bir şehir haline getirmeyi hedeflemektedir. Yenilikçi ve sürdürülebilir projelerle şehrin alt ve üst yapısını güçlendirmek, sosyal belediyeciliği hayata geçirmek, yeşil alanları çoğaltmak, halkın yaşam kalitesini artırmak ve Adıyaman’ı sürekli olarak geliştirmek için çalışmaktadır. Halkın katılımını ve şeffaf yönetimi ön planda tutan Tutdere, Adıyaman’ı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirmeyi amaçlamaktadır.

Fotoğraf Galerisi