haber

KAYNAK SUYU KAYIPSIZ BİR ŞEKİLDE ŞEHRE ULAŞTIRILACAK

6.9.2022

Belediyemiz tarafından yürütülen ve tamamı AB Projesi olarak hibe yoluyla şehre kazandırılan Gürlevik İçmesuyu İsale Hattı İnşaatı Projesi'nde sona gelindi. Proje tamamlandığında kaynaktan gelen su kayıpsız bir şekilde şehre ulaştırılmış olacak.

Avrupa Birliği Bölgesel Güven Fonu (MADAD) kapsamında hibe yoluyla gerçekleştirilen Gürlevik İçmesuyu İsale Hattı İnşaatı Projesi'nde sona gelindi. 35 kilometrelik isale hattının son bağlantılarının yapıldığını müjdeleyen yetkililerimiz, proje tamamlandığında kaynaktan gelen suyun kayıpsız bir şekilde şehre ulaştırılacağını ifade etti.

Avrupa Yatırım Bankası tarafından MADAD Fonu kapsamında AB hibe projesi olarak finanse edilen ve tamamı hibe olan yaklaşık 8 milyon Euro maliyetli Gürlevik İçme Suyu İsale Hattı Projesi kapsamında 35 kilometrelik altyapı yenileme çalışmalarının yanı sıra, debimetre ve vana odaları gibi 6 adet sanat yapısının inşasının da tamamlandığını sözlerine ekleyen yetkililerimiz, 20 bin metreküplük deponun inşaat çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

2023 yılının Haziran ayına kadar projenin tam anlamıyla bitirileceğini de belirten yetkililerimiz, projenin tamamlanmasıyla sık sık meydana gelen arızalardan kaynaklı su kayıplarının önüne geçileceğini ve 20 bin metreküplük yeni depoyla birlikte de şehirdeki en büyük kapasiteli su deposunun inşa edilmiş olacağını ifade ederek, böylelikle hem su kayıplarının önüne geçileceğini, hem de olası arıza durumlarında şehri daha uzun süreli besleme imkânına sahip olacaklarını dile getirdi.