haber

GENÇ PİLOTLAR SERTİFİKALARINI ALDI

25.12.2022

Belediyemiz tarafından ildeki gençlerin İHA Ticari Pilot Ehliyeti'ne sahip olmaları için gerçekleştirilen eğitimler sonunda sertifikalar hak sahiplerine dağıtıldı.

Belediyemiz tarafından vatandaşlarının da teknolojiden en iyi şekilde yararlanabilmesi için ücretsiz gerçekleştirdiği özel İHA Ticari Pilot Ehliyeti eğitimlerini başarıyla tamamlayan 100 genç sertifikalarını Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç'ın elinden aldı.

Bilgi İşlem Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen son proje sayesinde, şimdiye kadar sadece İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde eğitim olanağı bulunan ve ciddi bir maliyete sahip olan özel İHA Ticari Pilot Ehliyeti'ni almak isteyen 100 genç bu eğitimleri ücretsiz bir şekilde alarak, sertifika sahibi olmayı başardı.

12-18 yaş arası 50 öğrenci ile 18 yaş üstü 50 gencin katıldığı eğitimlerde başarılı olan öğrenciler için düzenlenen sertifika törenine katılan Belediye Başkanımız, tüm gençleri tebrik etti. Başkanımız, bu eğitimleri hayata geçirmelerinde en önemli gerekçelerin vatandaşların, özellikle de gençlerin teknolojik gelişmelerden uzak kalmamasını sağlamak olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında, "Bir de gençlerimizin satış, pazarlama, reklamcılık, sinema, dizi, savunma sanayi ve daha pek çok sektörde kullanılabilecek insansız hava aracı ehliyetini temin ederek yeni istihdam alanlarına sahip olmalarını sağlamaktı. Çünkü dijital dönüşümün yaşandığı çağımızda geleceğin meslekleri ve insan kaynağı ihtiyacı da hızla değişmekte. Bu ihtiyaçlardan birisi de yaygın kullanım alanına sahip insansız hava araçları için pilotluk mesleğidir. Genç işsizliğin önemli bir problem olduğu ülkemizde, bu tür eğitimlere ağırlık vererek, özellikle dezavantajlı gençlerimizin meslek sahibi olmalarına yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Sertifika almaya hak kazanan gençlerde projenin hayata geçirilmesini sağlayan Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç'a ve diğer emeği geçenlere teşekkür etti.