Share

MİNİKLER SANATI SEVDİ

     Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini yürüten Konservatuarımız yeni dönem başladı.

   Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bünyesinde, Adıyaman kültürünü genç nesillere ulaştırmak amacıyla kurulan Belediye Konservatuarımızda yeni döneme başladı.

   Geçen yıl tiyatro, resim, halk oyunları ve çalgı aletlerinin de aralarında bulunduğu 20 farklı dalda eğitim verilen konservatuara bu yılın ilk döneminde 240 öğrenci kayıt yaptırdı.

   Belediyesi Konservatuarımız 2017-2018 eğitim öğretim yılında Resim, Satranç, Tiyatro, Keman, Bağlama, Gitar, Ney ve Piyano kurslarına başladığını söyleyen yetkililer, kursların ücretsiz verildiğini dile getirerek, “Belediyemiz konservatuvarı bünyesinde açtığımız kurslarımız özellikle genç ve çocuklarımızdan büyük ilgi görüyor. Okulların kapanmasıyla birlikte boş vakitleri artan çocuklarımızın boş zamanlarını sokakta geçirmeleri yerine sanat alanında uğraşmalarına olanak sağlamak amacıyla başlatılan ve yine çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı birinci hedef olarak belirleyen konservatuvarımızda hafta içi her gün kurslar verilmektedir. Bu yıl konservatuarımız bünyesinde Bağlama, Keman, Gitar, Resim, Satranç, Ney, Tiyatro ve Piyano gibi alanlarda eğitim verilmekte. Yaz süresi boyunca devam kurslarımızın sonunda katılımcı öğrencilerimiz konservatuvarımıza katılım belgesini almaya hak kazanacak” diye konuştu.

   Şu ana kadar kurslara 240 öğrencinin kayıt yaptığını da sözlerine ekleyen yetkililer, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu anlamda şu ana kadar keman kursumuza 25, bağlama kursumuza 46, gitar kursumuza 43, resim kursumuza 32, satranç kursumuza 32, ney kursumuza 8, tiyatro kursumuza 25 ve piyano kursumuza 29 olmak üzere toplam 240 öğrenci kayıt yaptırmış ve eğitimlere başlamış bulunuyor. Konservatuarımızda eğitim-öğretime 12 ay boyunca aralıksız devam ediliyor. Her yaştan sanatseveri konservatuarımıza davet ediyoruz.”

  Bağlama kursuna kayıt yaptırarak eğitim gören Kerem Ketencioğlu, dedesinden kalan bağlamadan sonra bağlamaya ilgi duyduğunu ve Adıyaman Belediyesi Konservatuarımız bünyesinde açılan kursta bu bağlamaya olan merakını giderip kendisini enstrümanda geliştirmeye başladığını söyledi.

   Kursiyerlerden Duygu Işılay Işık ise yaptığı konuşmada, “Adıyaman Belediyesi Konservatuarı sayesinde bağlamayı öğreniyoruz ve kendimizi geliştiriyoruz. İlk olarak bağlamayı nasıl tutacağımız ve ilk ne yapacağımızı öğreniyoruz. Eğitimler gayet iyi gidiyor. Adıyaman Belediyesi’ne ve hocalarımıza bize verdikleri bu imkandan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Oluşturulma Tarihi : 12.07.2017